
A modern életmód velejárója, hogy egyre többen küzdenek mozgásszervi panaszokkal, izomfeszüléssel, valamint visszatérő fejfájással. A gyógyszeres kezelések mellett, egyre nagyobb figyelmet kapnak az alternatív terápiás megoldások, közöttük a manuálterápia, ami hatékony eszköze lehet a fájdalomcsillapításnak és a mozgásszervi problémák enyhítésének.
A manuálterápia különösen fontos szerepet játszik a fejfájás bizonyos típusainak kezelésében, különösen akkor, ha annak hátterében izomfeszülés, gerinceredetű probléma vagy tartáshiba áll. Ezen a téren is sokat segíthet egy budapesti manuálterapeuta (0630 505 0503; 1055, Bajcsy-Zsilinszky út 72.). Most pedig ismerjük meg magát a manuálterápiát! A manuálterápia egy olyan speciális kezelési forma, ami a test izmain, ízületein és kötőszövetein alkalmazott kézi technikákra épül.
A manuálterapeuta különféle fogásokat (mobilizációt, manipulációt, nyújtásokat, lágyrész-kezeléseket) alkalmaz, hogy helyreállítsa a test mozgásszervi egyensúlyát, csökkentse a fájdalmat és javítsa az életminőséget. A módszer alapja a test biomechanikai rendszerének részletes ismerete, ami lehetővé teszi a terapeutának, hogy célzottan kezelje a problémás területeket. A manuálterápia nemcsak tüneti kezelés, hiszen célja a kiváltó ok megszüntetése, a hosszú távon is fenntartható eredmény elérése.
Hogyan kapcsolható össze a fejfájás és manuálterápia?
A fejfájás rendkívül gyakori panasz, ami mögött számos kiváltó ok húzódhat meg. A manuálterápia leginkább a tenziós típusú fejfájás és a cervikogén (nyaki eredetű) fejfájás kezelésében bizonyul hatékonynak. Ezek a fejfájások gyakran a nyakizmok feszessége, a rossz testtartás vagy a nyaki gerinc kisízületeinek diszfunkciója miatt alakulnak ki.
A manuálterápiás kezelések során a szakember oldja a nyak- és vállövi izmok feszültségét, mobilizálja a nyaki csigolyákat, helyreállítja a megfelelő ízületi mozgástartományt, javítja a testtartást és a vérkeringést, ezáltal csökkenti, de akár meg is szünteti a fejfájást. Egy jól célzott manuálterápiás kezelés már az első alkalommal is hozhat enyhülést, rendszeres alkalmazásával pedig tartós javulás érhető el.
Milyen problémáknál alkalmazható a manuálterápia és milyen betegségeknél kell elkerülni a kezelést?
A manuálterápia alkalmazása széleskörű. A következő állapotok és tünetek esetén gyakran sikerrel alkalmazzák. Idetartozik például a nyaki és háti fájdalom, derékfájdalom, isiász, ízületi mozgásnak a beszűkülése, tartáshiba, sportsérülés rehabilitációja, izomfeszültséggel járó fejfájás, vállövi és térdízületi panasz, valamint a stressz okozta izomgörcs.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a manuálterápia nem minden esetben ajánlott. Sőt! Bizonyos egészségi állapotok esetén kifejezetten ellenjavallt. Bármennyire is hatékony és természetes módszer a manuálterápia, nem alkalmazható mindenkinél. Az alábbi esetekben tilos vagy fokozott körültekintést igényel: akut gyulladásos állapotok, friss sérülések, tumoros megbetegedések, vérzékenység, lázas állapotok, fertőzések és influenza esetén, valamint neurológiai zavaroknál.